Õskor

Az ember fejlõdése során eljutott arra a szintre, hogy a természet jelenségeit már nemcsak elfogadni, hanem megmagyarázni, megérteni kívánta. Érdekelte, hogy mitõl esik az esõ, reng a föld, miért villámlik, és miért fényesek, egyáltalán mik a csillagok. Megfelelõ választ nem találva, a természet csodáit szellemeknek, isteneknek, egyfajta Felsõ Mozgató Erõnek tulajdonították. Ezt az erõt, szellemeiket gyakran a csillagokban, Holdban, Napban vélték
felfedezni. Hogy miért? A Nap fényt, életet biztosít a növényeknek, és így az állatoknak is, köztük az embernek.
A Hold fény, biztonság a sötétségben, és nemcsak az ember, de az állatok, például a farkas érdeklõdését is felkeltette. (Gondoljunk csak a Holdra vonyító farkasra.) A csillagok sokasága mindig is lenyûgözte az embert, hisz még a mai napig sem tudjuk, hány van belõlük. Így, ha nagyon sokat akarunk mondani, azt mondjuk:
“Annyi, ahány csillag az égen.”

Hamar feltûnt nekik, hogy míg a Nap és az úgynevezett “állócsillagok” alig, addig a Hold igen sûrûn változtatja helyét az égbolton, és nemcsak helye, de alakja is változik. Hogy csak néhány példát említsünk: télen hosszú, nyáron rövid íven megy át az égbolton, és szüntelenül változik a horizonton keltének, és nyugtának a helye.
A Hold vándorlásának kiemelkedõ mágikus szerepe volt.

Ezt bizonyítják a megalitikus kultúra monumentális alkotásai az idõszámításunk kezdete elõtti harmadik- második évezredbõl. Ilyen emlékek találhatók Skandináviában, Angliában, Franciaországban, Németországban, Spanyolországban is, de mégis a leghíresebb a Londontól 130 km-re fekvõ Stonehenge.

 A Stonehenge
egy meglepõen bonyolult csillagászati létesítmény, amelyben pontos Nap- és Hold megfigyeléseket végeztek a neolitikum csillagászai. Segítségével érdekes csillagászati irányok jelölhetõk egyes fényesebb csillagok kelési, nyugvási irányai.
Sokan nem is gondolnánk, hogy az elsõ csillagtérkép a Merliére-i kõ, amelyen a téli és nyári napforduló idején kelõ Nap iránya van feltüntetve, már 10000 éves. Ez is bizonyítja, hogy a Nap, a Hold, a csillagok mindig is érdekelték az embert, és bizonyíték arra is, hogy a csillagászat az egyik legõsibb tudomány.

Láthatjuk, hogy az õskor csillagászati ismeretei mennyire fejlettek voltak.


Naprendszer Õskor

 Ókor