KATEKETIKAI TÉMÁK, SEGÉDÖTLETEK
(Családok számára)

 

1. A szeretet nyomai
Mitől is lesz lakásunk otthonná? Miből látszik, még ha nincs is otthon senki, hogy akik itt élnek szeretik egymást? Abból, hogy mindenütt a szeretet nyomait fedezhetjük fel: pl. egy szál virágban, egy üdvözlő vagy köszönetet mondó kis üzenetben, szépen megterített asztalban, sok-sok kis apróságban.

Beszélgessünk el arról gyermekeinkkel: Vajon milyen lehetett a gyermek Jézus názáreti otthona? Milyen lehetett a berendezése, a díszítése? Hogyan hagyhatna nálunk is még több nyomot a szeretet? Esténként beszéljük meg ki milyen "nyomokat" fedezett fel.

2. Szeretetünk forrása
A szeretet, amelynek nyomait követtük, el kell hogy vezessenek ahhoz, akitől a "nyomok" származnak. Az ajándékok mögött mindig az ajándékozót kell felfedeznünk, hisz ő az igazi érték, és az ő szeretete. Az, amit láttunk ennek csak következménye. A következő héten próbáljuk meg a szeretet forrását felkutatni! Példaképünk most is Mária, aki teljesen befogadta Jézust, a Tökéletes Szeretet Forrását. Tegyünk ki egy képet, amelyen a kis Jézust karján tartó Máriát láthatjuk.

Beszélgetésünk témája: Milyen volt a Szent Szűz szeretete, amellyel végigkísérte Fia életét, osztozott vele mindenben: örömben, szenvedésben, megvetettségben és dicsőségben egyaránt. Kísérője, segítője volt de nem irányítója! Ilyen odaadó-e a mi szeretetünk? Nem akarjuk-e szeretet örve alatt a magunk elképzeléseit ráerőltetni családunkra, vagy éppen kivonni magunkat abból, ami törődést, megpróbáltatást jelentene számunkra? Az ilyen szeretet nem tiszta. Azt kell megkeresni, honnan ered az, ami beszennyezi (lustaság, önzés, hatalomvágy, stb.)? Esténként szeretetünk forrását vizsgáljuk meg!

3. Szeretetteljes találkozás
Igen szép szokás, hogy nagyobb családi eseményeken, ünnepeken a rokonság összegyűlik, hogy együtt örüljenek. Ilyen találkozási lehetőség, csak épp az "égi rokonsággal" egy októberi zarándoklat. Ha van rá lehetőségünk, látogassunk el valamelyik Mária-kegyhelyre, és beszéljük meg előre, hogyan fogjuk köszönteni Égi Édesanyánkat.

4. Kapcsolatunk Szűz Máriával
Az édesanya az otthon "lelke", légkörének kialakítója, formálója. A keresztény ember édesanyjaként tiszteli és szereti Máriát, Jézus édesanyját és példaképének is tekinti.

Ha Eddig nem tettük, most kezdjük el tudatosan szemlélni Máriát. Beszélgessünk arról, milyen kislány lehetett? Mit tett is mit nem tett volna meg ő, akinek nem volt bűne? Pl. esti ima előtt feltehetünk egy körkérdést: mindenki mond egy olyan dolgot, amit Mária nem tett volna meg. (Indokolni kell miért nem?!) A következő körben: egy-egy olyat mondunk, amit megtett volna. (Indokolni, miért igen?!) Vagy: indításnak először kioszthatunk kis kártyákat, jót és rosszat vegyesen, s azokat véleményezzük. Pl. - figyelmes ima; - gúnyolódás; veszekedés; titokban tett-rejtett jócselekedet; - más titkának kifecsegése; - engedelmesség; haragosok kibékítése, stb. Ez a mód akkor jó, ha a mi családi életünkből merítjük a jót és rosszat is, persze nem "ráolvasás" vagy szidás jelleggel!

5. Példaképünk: Szűz Mária

6. Fohászok:
(Előtte a családtagok listát készíthetnek a munkákról, amiket nem szeretnek és ezek megkezdése előtt arra gondolhatnak, hogy Szűz Mária milyen lelkülettel végezné el azt.)

"Szűz Mária, Édesanyám segíts, hogy ezt a munkát ajándékként tudjam adni Jézusnak és a családomnak. Ámen"

"Segíts, hogy a bizonytalan helyzetekben se essünk kétségbe, hanem bízni tudjunk a Mennyei Atyában. Ámen"