KATEKETIKAI TÉMÁK, SEGÉDÖTLETEK
(Családok számára)
Kiinduló gondolat: Talán furcsa ötletnek tűnik szeptemberben pihenésről beszélni. A családok ilyenkor a szokásosnál is nagyobb rohanásban és időhiányban vannak. Kezdődik az iskolaév. Évnyitó, tankönyv és füzetvásárlás különórák megszervezése, egyeztetések, régi-új életritmus, munkaritmus kialakítása a nyár után. A jól szervezett család is leginkább egy megzavart hangyabolyhoz hasonló, hát még az "ügyetlenebb." Ilyenkor hajlamosak vagyunk túlértékelni ezeket a dolgokat, főleg, ha gondos szülők vagyunk. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy gyermekeink boldogsága és jóléte csak egyedül rajtunk múlik. Ezért gondolunk most a zarándokút pihenőire. A zarándokút pihenőhelye azért fontos, azért van, hogy a rohanásban el ne felejtsük végső célunkat, utunk végcélját az Atyával s a Szentháromsággal való élő kapcsolatot.
1. PIHENŐ - a hálaadás MI SZÉP BENNEM, A MÁSIKBAN? Az ember méltósága a mennyei Atya ajándéka. Ezért hálát kell adni. Annak érdekében, hogy hálát tudjunk adni, a következő játékot el lehet játszani egy olyan időben, amikor a család együtt van csendesen. Például, remek alkalom az együtt utazás. Minden családtagról készíthetünk egy kivágott figurát. Majd egymásnak elegendő időt adunk arra, hogy mindenki leírhassa, mi tetszik a másikban: mi szép benne fizikailag, lelkileg, a gondolkodásában, és hogyan és mikor törekszik a jót választani. Majd keresünk egy olyan alkalmat, amikor ezekért hálát lehet adni testünkért, lelkünkért, s főleg a Tőle kapott értelemért és szabad-akaratomért, mert ez mind tükrözi Isten képmását bennem.
2. PIHENŐ - a belső csend Jó tölteni néhány percet az Oltáriszentség előtt fizikailag is, de legalább lélekben. Ezt a család csinálhatja együtt. Szükség lesz csendre, hogy a figyelmünket tudjuk összpontosítani. Becsukott szemmel tudatosan odaképzelem magamat legkedvesebb templomom tabernákuluma elé! Szemlélni, átélni az Ő csendjét. Közben magamra is reflektálok, és megpróbálom magamat az Ő szemével nézni, és testvéreimre, szüleimre, gyermekeimre. (Kis gyakorlat után már a metrón is lehetséges ez!)
3. PIHENŐ - a belső ima Jó esetben az életünk alakul az ima által és nem fordítva! A mélységes ima, általában akkor jön létre, amikor egyedül vagyunk. De a családtagoknak nemcsak egyéni életük van, hanem közös is. Az a nehezebb. A közös életért közösen kell tenni. Az ima a közös életünket is formálja. Ha eddig a családban nem alakult ki egy "imádkozó" hagyomány, ebben a hónapban lehet kezdeni. Arra figyeljünk, hogy a szándék nem más mint Istenhez fordulni, aki Atya, aki szeret, aki mindig velünk van. Másrészt nem egymásnak szerepelünk: nem szép szövegeket kell gyártani, hanem együtt a mennyei Atya szeretetében megpihenni. Ez lehet napi - heti, pár perc.
4. PIHENŐ - tevékenységeink és a csend arányának megtalálása. "Nem a csend van két szó között, hanem a szó van két csend között." - írja egy mai Magyar költő. Az ima nem arra való, hogy két rohanás közben levegőt vegyünk (bár megnyugvást valójában tud eredményezni bennünk). A helyes cselekedetet megelőzi az Isten előtti csöndes jelenlét, néma kérdés, nyitott elmélyülés! A helyes cselekedet után nyugodt és tartalmas a csend bennünk.
Gyakoroljuk és gyermekeinkkel is gyakoroltassuk a jó hangulatú, elmélyült csendet, ha csak néhány perecre is naponta!