Az egyházi év végén egyre gyakrabban tűnnek fel a liturgiában a ,,végső dolgok'': a világ vége, az utolsó ítélet, a feltámadás és az örök élet. Mindez Jézus tanításának lényeges részét képezi. Meghamisítaná az evangéliumot, aki erről nem venne tudomást, aki elhallgatná a ,,másvilág'' tényeit és üzeneteit.

A feltámadás központi igazság keresztény hitünkben. Nemcsak régen voltak olyanok (a szadduceusok), akik nem hittek a feltámadásban, hanem ma is vannak - a keresztények között is -, akik kételkednek vagy nem hisznek benne. Sokan nem is ,,elvileg'' utasítják el a feltámadás hitét, hanem gyakorlatilag. Vannak, akik a homályos képek és mesék világába utalják a feltámadást, vagy ha hisznek benne, ez a hit semmi szerepet sem játszik mindennapi életükben. A szadduceusok hitetlenségét részben ,,megmagyarázza'' az az ószövetségi elképzelés, amelyet a feltámadásról a farizeus- írástudók hirdettek akkoriban. A halál után - így mondták -, az élet hasonló formában folytatódik, mint most a földön, csak az emberi javakat és értékeket fokozott mértékben birtokolják a feltámadottak. (Mint Grundmann írja, Gamaliel például azt tanította, hogy az asszonyok naponta szülnek az eljövenciő világban!) Ezt a feltámadás-hitet támadják meg ironikus érveikkel a szadduceusok. A mi feltámadás-hitünk azonban nem farizeusi hit. Mi hitünket Jézusra alapozzuk, aki nemcsak tanította a feltámadást, hanem igazolta is saját feltámadásával. Sőt, saját feltámadását központi misztériumként rendelte megünnepelni. Ezeknek a tényeknek figyelembevételével állítja Szent Pál, hogy ,,ha Krisztus nem támadt föl'' (és mi sem támadunk fel), akkor ,,hiábavaló a ti hitetek'' (1 Kor 15,14).

Jézus a szadduceusokkal vitatkozva elmondja, hogy mit jelent a feltámadás. Elmondja, hogy a feltámadottakról nem földi kategóriák szerint kell gondolkodnunk. A feltámadottak Isten fiai, olyanok, mint az angyalok. Jézus ezzel nem a feltámadottak ,,testnélküliségét'' akarja tanítani, hanem a halhatatlanságot. Így a feltámadottakat nem érdekli már a házasság, amely földi intézmény, sem az utódlási kérdés, mint fajfenntartási kötelesség. A feltámadással Isten gyermekei leszünk, véglegesen; vagyis Isten természetében, az ő életében részesülünk. S részt veszünk Krisztus dicsöségében, aki a halál megsemmisítője (vö.1Kor 15,24-25).

A feltámadás hite - az előbbiekből következik -, egyik meghatározója keresztény életünknek. Eszünkbe jut-e gyakran? S ha eszünkbe jut, örülünk-e neki? Mindennapi felfogásunkat is szerinte próbáljuk-e alakítani? Vigasztal-e minket a feltámadás reménye?

Erre is vonatkoztathatjuk Szent Pál figyelmeztetését: ,,Keressétek, ami odafenn van,... arra irányuljon figyelmetek!'' (Kol 3,1-2.)


dugo@szepi.hu