Kiálts a szeretetért!
Musical-opera Teréz Anya életéről és munkásságáról. A Ferencváros Ünnepi Játékok keretén belül, a Bakáts téren a szombati előadást láttam. Mindenkinek ajánlom!
A magyar alkotók által színpadra vitt történet gyermekkorától haláláig kíséri a szerzetesnő sorsát. Ez az életmű az hátrányos helyzetűekért, a szenvedőkért vállalt szolidaritás legszebb példázata.
A bajban megerősödött
Miután a fiatal Teréz és bátyja szülők nélkül maradnak, az ifjú lány nem veszti el a hitét, sőt: megerősödik. Úgy dönt, szemben testére kérésével és tanácsával apácazárdába vonul és életét Istennek szenteli. A nővérek közt töltött évek alatt azonban rájön, hogy nem tanítani kell a jót, a szeretetet, az emberséget: hanem cselekedni és példát mutatni.
Engedélyt kér arra, hogy kimehessen Kalkuttába, a nyomorgó szegények közé segíteni. Először elutasítják, majd másodízben 1 évre megkapja a felhatalmazást a rendház elhagyására.
Kalkutta
Az ázsiai nyomorgók először nem értik, hogy mit is akar egy nővér itt egymágában, hiszen egy fecske nem csinál nyarat...De Teréz mégis hisz abban, hogy egyesével, mindenkiért kűzdeni kell és ahol tud, segít. Az utolsó falat kenyerét is szétosztja a csontsovány gyermekek közt.
Már nincs egyedül
Egykori tanítványai sorban szállingóznak ki hozzá, és csatlakoznak elkezdett missziójához. 1947-ben ezekkel a nővérekkel megkapják az engedélyt, hogy megalapíthassák új rendjüket a katolikus egyházon belül, a Szeretet Misszionáriusai Rendet. Nincs könnyű dolguk azonban, hisz el kell fogadtatni magukat a vallási fanatikusokkal, világi hatalmasságokkal szemben. Ám ezután a Misszió kemény kűzdelmek árán, de meghódítja a világot, újabb és újabb otthonokat hoznak létre Dél-Amerikában, Afrikában, Európában és Ázsiában.
Egy nőt látunk. Aki nem adta fel soha. Hitt abban, hogy hittel és szeretettel minden legyőzhető, sőt : életútjával ezt méltón igazolja is. Önmagát nem kímélve, a szenvedő népért dolgozott, kűzdött egy életen át. Gondolkozzunk csak el egy pillanatra: van-e bárki, aki ezt megtenné? Nem lenne könnyű igaz? Nem szeretek általánosítani, de a nagy többségre igaz, hogy csak a saját kis életét tartja a legfontosabban, sőt, ha kell senkit nem nézve áttipor bárkin, hogy az legyen, amit ő akar. Ezzel szemben itt a kontra: nem csalás, nem ámítás, nem mese, megtörtént. Aki látta a darabot, úgy gondolom, kicsit átértékeli a dolgokat; vagy, ha nem is, akkor csak elgondolkodik egy pillanatra! És akkor már megérte!
És a Nő szeretetben, béke Nobel -díjjal - és még számos olyan elismeréssel a háta mögött, amikről úgy gondolta, nem az ő érdeme - a darab végén Jézus keblén leheli ki lelkét és megy fel a mennybe...
Zene: Kemény Gábor és Kocsák Tibor
Szövegkönyvek: Baróthy Péter és Miklós Tibor
Dalszövegek: Miklós Tibor Hangszerelő: Pejtsik Péter
Rendező: Pinczés István és Miklós Tibor
Teréz Anya megszemélyesítője: Nagy Anikó
További szereplők: Feke Pál, Harmath Albert, Újhelyi Kinga, valamint a Rock- és Musical Színház Társulata
Teréz anya:
Az élet himnusza
Az élet egyetlen - ezért vedd komolyan!
Az élet szép - csodáld meg!
Az élet boldogság - ízleld!
Az élet álom - tedd valósággá!
Az élet kihívás - fogadd el!
Az élet kötelesség - teljesítsd!
Az élet játék - játszd!
Az élet vagyon - használd fel!
Az élet szeretet - add át magad!
Az élet titok - fejtsd meg!
Az élet ígéret - teljesítsd!
Az élet szomorúság - győzd le!
Az élet dal - énekeld!
Az élet küzdelem - harcold meg!
Az élet kaland - vállald!
Az élet jutalom - érdemeld ki!
Az élet élet - éljed!
- 2006-07-01 01:08:10
- Boszii
- (hozzászólások: 1) Hozzászólás RSS
Ügyes vagy:)