Vissza

Rózsafüzér

Egy jámbor szerzetes a XIII. században gyakran és szívesen imádkozott el ötven Üdvözlégyet egymás után. Egyszer imádságát követően látomásban megjelent előtte Szűz Mária, s homlokát ugyanannyi rózsából font füzér díszítette, mint ahány üdvözlégyet a szerzetes elmondott. A legenda szerint innen ered a rózsafüzér elnevezés.


Lourdesban minden asszony, minden lány örökké magánál hordja olvasóját. Ez vallásosságuk hűséges szerszáma. Szegény, keményen dolgozó asszonyok kezében sohasem pihenhet. Imádkozni üres kézzel - ez nem nekik való. A rózsafüzér elimádkozása valóságos mennyei kézimunka, láthatatlanul finom tűfestés, hímzés vagy kötés, amely a gyöngysor ötven Üdvözlégyéből szövődik. Aki mindennap, minden esztendőben elég sokszor pergeti végig olvasóját, hosszú fátylat sző belőle, amellyel valamikor a nagy Irgalom betakarhatja bűneinek egy részét. (F. Werfel: Bernadette )


Hogyan tudnám is én felejteni a határi vagy otthoni munkában daloló, egyházi énekeket és litániát éneklő Édesanyámat, aki sokszor mindennapos gyalogmenetben a földjeinkhez vezető út távolságát azzal mérte, hogy mennyit tud elvégezni a rózsafüzérből. (F- -f)


Egy hivatal folyosóján rózsafüzért találtak. Az ott dolgozó, köztudomásúlag vallásos hivatalnokot hivatták az irodába, felmutatván neki a talált rózsafüzért, hogy az övé-e? Gúnyos mosollyal várták, hogy hogyan tagadja le, hogy az övé. A hivatalnok megnézte - a talált rózsafüzért és nyugodtan kijelentette, hogy nem az övé, mert az övé - zsebébe nyúlva elővette és felmutatta a saját rózsafüzérét - más. (F- f)


Bernard Claudel mondotta halálos ágyán: "Öreg édesanyám hitében akarok meghalni. Őt a rózsafüzére kötötte össze az angyalokkal. (Perlaky: A megtalált Isten.78.)


A Napóleon elleni csatában elesett magyar katonákat a zsebükben hordott rózsafüzérről és imakönyvről ismerték fel. (Szív. 1948. IX. 25. )


Göcsejben a szántóvető az első szántáskor ekéje szarvára akasztotta az olvasót. (Új E. 1983. II. 027.)


Súlyos operáció után a főorvos külön figyelmeztette az ügyeletes orvost, hogy súlyos fájdalmai lesznek az asszonynak, mozdulatlanul feküdjön. Ha roham jelentkezik azonnal csillapítót. Az éjszaka csönd volt. A főorvos meglepődötten kérdezte az asszonytól, hogy hogyan telt az éjszaka. Köszönöm főorvos úr, - volt a felelet -, eltelt az is. Már sokkal jobban vagyok. Fájdalma nem volt? Volt - mondta halkan -, de nem figyeltem rá. És, mintegy magyarázatképpen megmozdította kezében a rózsafüzért. A főorvos egy pillanatig elgondolkozott, majd a többi orvoshoz fordult és szárazon kijelentette: Nos kolléga urak? Ehelyett mit tudnánk ajánlani? (Szív. 1950. XI. 25.)


I.János Pál pápa velencei bíboros, pátriárka korában a velencei San Lorenzo kórházban egy síró asszony betegágyához ment és megkérdezte: Mi bántja?
- Sírok, mert érzem, nem sok van már hátra...Félek is, mert egész életemben kerestem, de máig sem találtam még meg a mennyország kulcsát..
A pátriárka a zsebébe nyúlt és rózsafüzérét a beteg asszony kezébe tette.
- Íme, itt van a mennyország kulcsa. (Új E. 1978. X. 8.)