Vissza

KÍSÉRTÉS

Mit csinálsz egész nap? (Johannes Kuhn nyomán)

Egy magányban élő hegyi remetéről szól ez az ősi történet. Egyszer a hozzá zarándokló látogatók közül valaki megkérdezte a remetét:

- Nem unod magad egész nap egyedül? Mivel töltöd napjaidat? Mondd el nekünk, mit csinálsz egész nap?

- Barátaim, bizony igen elfoglalt ember vagyok. Nem is gondolnátok, mi mindenre kell ügyelnem szünet nélkül, majdhogynem álmomban is. Először is van egy sólymom, amit meg kell zaboláznom. Aztán van két karvaly madaram, amire vigyáznom kell. Van két nyulam, amelyeket meg kell fékeznem, nehogy világgá fussanak, van egy kígyóm, amit zárva kell tartanom. Van továbbá egy szamaram, amelyet gondoznom kell, és van egy oroszlánom, ezt sem hanyagolhatom el.

- Hát ez valóban sok munkát ad! - bólogattak a látogatók - De mutasd meg nekünk, hol vannak ezek az állatok. egyet sem látunk közűlük.

- Dehogynem! - ellenkezett a remete - Hiszen mindegyikteknek van ennyi és ilyen állata. Figyeljetek csak! A két sólyom a két szemem, amelyek gyakran elkalandoznak. Féken kell tartanom mindkettőt, ami igen nehéz feladat. A két karvaly a két kezem - folytatta a hegyi ember -, mindent meg akarnak kaparintani. S ha valami már "karmaim" közt van, még többet szeretnék, ahogyan ti is. Állandóan figyelnem kell, nehogy többet akarjanak, mint amit szabad. Van két nyulam, ezek a lábaim. Állandóan futni, menni akarnak. Én meg ebbe a kunyhóba, ketrecbe zártam őket. Sok gond van velük.

- És a kígyó hol van? - kiváncsiskodtak a jövevények.

- A kígyó az én nyelvem. Úgy meg tudja marni a másik embert, mint az igazi mérgeskígyó. Nem szabad szabadjára engedjem, mert azt mondja a régi mondás: A fogak ugyan harmincketten vannak, mégis tehetetlenek az egy nyelv ellen. Van továbbá egy szamaram, ez a testem. Milyen engedetlen állat az ember teste: hol fáradt, hol beteg, hol nehéz neki a teher, hol nincs kedve semmihez. Táplálni, gondozni kell és főleg megnevelni, mint a rossz gyereket. Az oroszlán az állatok királya, mondják. Az én oroszlánom a szívem, ő végzi a legtöbb munkát, a legtöbb feladatot vállalja magára. Nagyon kel vigyáznom rá... Mindegyik állat hasznomra, javamra van, ha én kormányzom őket. Bizonyára megértitek, hogy egész napomat kitölti ez a munka.

Az emberek csodálkoztak a remete bölcsességén és bólogattak beszédére:
- Így van ez, tudjuk magunkról.
Aztán bölcsességben gazdagodva hazamentek



Loew: Beszélgetés ...148