KATEKETIKAI TÉMÁK, SEGÉDÖTLETEK
(Családok számára)

 

1. ESTI IMA FELKÉSZÜLÉS
Az esti ima előtti beszélgetésben elevenítsünk föl néhány régebbi élményt: - mikor volt nagyon jó otthon? - mit csináltak akkor a családtagok? pl. - békesség volt, - közösen játszottunk és senki nem csalt, mindenki jókedvű volt? - vagy vidáman dolgoztunk együtt,? - beszélgettünk? - vagy a közös csöndben mindenki tevékenykedett és ez jó otthonosság érzést adott?...... (A családtagok rajzot is készíthetnek erről, amit aztán megbeszélnek és a közös imában hálát adnak ezekért a szép élményekért).

2. CSALÁDI BESZÉLGETÉS - ELMÉLKEDÉS
Más alkalommal arról beszélgethetünk, milyen lehet a mennyország? Nem baj, ha meseszerű elképzeléseink is vannak, a Szentírás sem fél ezektől. (Például Jelenések Könyve :Az új Jeruzsálem képe), de a lényege legyen a mennyben ránk várakozó Atya gazdag szeretete s az a tény, hogy a szeretet nem unalmas, eseménytelen állapot , hanem vidám tevékenység a mennyben is. Pl. - megismerjük egymást, örülünk a másik jelenlétének is, - kedveskedünk egymásnak, - nem értjük félre egymást, - nem irigykedünk egymásra, - segítünk egymáson. El lehet mesélni itt a kedves mesét a mennyországról és a pokolról: Mindkettő csodálatosan és gazdagon , lakomára berendezett terem, dúsan terített asztalokkal , étellel, itallal....az ételekből azonban csak egy módon lehet enni. Mindenki kap egy nagyon hosszú kanalat és csak ennek segítségével lehet jóllakni. A pokolban mindenki csak magára gondol, de a saját szájába nem talál bele a hosszú kanállal, ezért éhségtől szenved a terített asztalnál. A mennyben pedig hamar rájönnek a szeretet leleményességével, hogy ha egymást etetik, mindenki jóllakik és örül.

3. AZ OTTHONUNK ÉS A MENNYORSZÁG
Összehasonlíthatjuk az otthonunkat és a mennyországot. Mi az amiben nem hasonlít? - miben kellene javítanunk, javulnunk, "szépülnünk"? (Ez minden napunknak a lehetősége, nem csupán az adventi időszaké volt!) Hogyan várjuk egymást haza? Jó haza jönni? Beszéljük meg azt, hogy mindannyiunknak mi segítene abban, hogy a szeretetet és az örömöt vennénk észre, amikor haza jöttünk!

4. CSALÁDI LELKI TERV
A család döntse el, hogy mit szeretnének az Atya Évében csinálni, ami az Atya utáni vágyat, a honvágyat növelni: A Szentírás rendszeres olvasása? Közös részvétel egy lelkigyakorlatokon? A szentmise jobb megismerése és megértése? Időben és békésebben érkezni a templomba? Kedvesebb szóhasználat a beszédünkben? Stb.

A család készítsen egy 1999 - ATYA ÉVE családi naptárt, amiben minden hónapra kitűznek valamilyen célt, és elkötelezik magukat ennek a megvalósítására is.

5. AZ IGAZI BOLDOGSÁG
Beszéljen a család arról, hogy hogyan keressük a boldogságot a testvérek közösségében? Ezt a boldogságot hogyan erősíti meg a kiengesztelődés, és a közös szentségek vétele? Mit csinálunk, amikor csalódottak vagyunk? A hitnek milyen szerepe van hétköznapi életünkben, és hogyan segíthet abban, hogy egymás hibáit könnyebben elfogadjuk? Végül, hogyan lehetne egymásnak segíteni, hogy élénkebben el tudjuk hinni, elfogadni azt, hogy itt a földön nincs tökéletes boldogság, itt még szükségünk van a hitre és a reményre, hogy itt még csak "homályosan látunk", de az Atya hazavár bennünket és Jézus helyet készít nekünk otthon?