Az UránuszA képekre kattintva megcsodálhatod õket közelebbrõl is.
A visszatéréshez használd böngészõd "Vissza" menüpontját!
  A Hubble Ûrteleszkóp felvétele az Uránuszról és gyûrûjérõl. Külön képen örökítették meg a fényes bolygókorongot, melyen az egyenlítõvel párhuzamos felhõsávok mutatkoznak, valamint egy magas szintû pára sapka a pólus felett. Hosszabb expozíciójú felvétellel sikerült a halvány gyûrûrendszert is megörökíteni, majd a két kép összemásolásával jött létre a mellékelt fotó.
 
  A Hubble Ûrteleszkóp képe az Uránuszról, gyûrûrendszerérõl és néhány holdjáról.
 
  Az Uránusz öt nagy holdja közül a legbelsõ a Miranda. Átlagosnak számító 470 km-es átmérõje ellenére igen változatos felszínnel rendelkezik. Egyenetlen, enyhén hullámzó, kráterezett területei mellett sötét és világos sávok határolta régiók láthatók.
 
  Felül egy ilyen képzõdmény, egyes források által cirkusznak nevezett terület közelképe látható, míg alul a számítógéppel elõállított virtuális képe ugyanennek a területnek "madártávlatból".
 
  Az 1580 km-es Titania a képek alapján egykor belsõ aktivitással rendelkezett. A felszínét borító, fõként vízjégbõl álló kéreg valószínûleg globális tágulás során táblákra töredezett, melyek között a felszín mélyebbsávjai láthatók.
 

© Copyright Magyar Csillagászati Egyesület 1995-98.
webmaster@mcse.hu