TEMATIKA:
0. Bevezetés
Az ember természethez való viszonya régen, és ma. A csillagászat kialakulása a mindennapi szükségletekből. Fő területei és sajátossága. Kapcsolata más tudományokkal. Jelentősége a mindennapi élet számára.
1. A csillagászati megfigyelések eszközei és módszerei
Információ hordozók a csillagászatban. Fotonérzékelők: emberi szem, fotolemez, elektronsokszorozó, CCD; más hullámhosszak. Optikai távcsövek: működése, főbb paraméterei, fontosabb távcsőtipusok, lebcsehibák és korrigálásuk, különleges távcsövek. A színképelemzés és alkalmazásai. Rádiótávcsövek. Kísérleti csillagászat
2. Tájékozódás az égen
A csillagászatban használt koordinátarendszerek. Az éggömb és fő pontjai (sarkok, zenit, nadír), fő körei (horizont, meridián, egyenlítő, ekliptika). Átszámítások koordináta-rendszerek között. A koordinátákat befolyásoló hatások (refrakció, aberráció, parallaxis, precesszió, nutáció). A csillagképek nemzetközi és magyar elnevezései. Nevezetes csillagképek.
3. A Nap és a Hold látszó mozgása az égbolton
A Nap és a Hold különböző földrajzi szélességeken megfigyelhető napi, és éves látszó mozgása. Az évszakok. A holdfázisok. Fogyatkozások: a csomópontok, a Nap és a Hold látszó mérete, fogyatkozási határok, a fogyatkozás élménye régen és ma, a napfogyatkozás tudományos jelentősége.
4. Naptári rendszerek és időszámítás
Idődefiníciók: inerciaidő, csillagidő, valódi szoláris idő, közép szoláris idő, időegyenlet, világidő, efemeris idő, atomidő, dinamikus idő, koordinált világidő. Julián dátum, helyi idő, zónaidő. A naptárprobléma. A naptár rövid rörténete (sumér, babiloni, zsidó, egyiptomi, kínai, indiai, maja, görög, mohamedán, julius, augustus, XIII Gergely). Történelmi és csillagászati évszámlálás.
5. A bolygók mozgása és égi mechanika
A szabadszemmel látható bolygók jellegzetességei. Belső és külső bolygók. A Naprendszer felfedezése: Anaximandrosz, Arisztarkhosz, Ptolemaiosz, Kopernikusz, Tycho, Kepler és törvényei, Galilei, Newton. A kéttest-probléma: Kepler-egyenlet, az elliptikus mozgás sebessége, efemerisszámítás, pályaszámítás, perturbációk. Háromtestprobléma és speciális megoldásai. A mesterséges égitestek mozgása, égimechanikai paradoxon, perturbációik, speciális műholdpályák (geoszinkron, napszinkron). Kozmikus navigáció.
6. A Naprendszer égitestjei
A naprendszer általános jellemzése. A földtípusú bolygók és holdjaik. A jupitertípusú bolygók és holdjaik, valamint a gyűrűrendszereik. Kisbolygók. Üstökösök, meteorok, bolygóközi anyag. A naprendszer keletkezése..
7. A Nap
A Nap mint csillag, mint a Naprendszer középponti égitestje, valamint jelentősége a Föld számára. Felépítése és felszíni jelenségei. A naptevékenység és földi hatásai.
8. A csillagok
A csillagok jellemzői: látszó és abszolút fényesség, tömeg, felületi hőmérséklet, színképosztályok, sugár, tengelyforgási periódus, mágneses tér, kémiai összetétel. A Herzsprung-Russell diagram (HRD). A csillagok fôbb típusai. Speciális csillagok: kettősök, fizikai és geometriai változók
9. A csillagok fizikájának alapjai
A csillagok energiatermelése. A Vogt-Russell tétel. A HRD magyarázata. A csillagok kialakulása és fejlődése, mozgásuk a HRD-n. A kémiai elemek kialakulása. A csillagfejlődés végállapotai (fehér törpe, neutroncsillag, fekete lyuk).
10. Csillagrendszerek
A Tejútrendszer. A csillagközi anyag és eloszlása. Gázködök, csillaghalmazok. Extragalaxisok. A világegyetem szerkezete és fejlődése.
11. A távolságmérés módszerei a csillagászatban
Módszerek az egyre nagyobb távolságok meghatározására: Hold-parallaxis, bolygók és a Nap parallaxisa, Vénusz-átvonulások. Radarmérések. Csillagok parallaxisa. Színképi parallaxisok. Dinamikus parallaxis. A cepheidák periódus-fényesség összefüggése. I. típusú szupernnovák. Vöröseltolódás.
12. Űrkutatás
A rakétaelv, az űreszközök mozgása. Az űreszközök alkalmazása a tudományban és a gyakorlati életben. Az emberes űrrepülések problémái. A legújabb eredmények és tervek. Az űrkutatás jelentősége a Naprendszer megismerésében, a legújabb eredmények.
13. Az élet lehetősége a világegyetemben
A földi élet, az élet egyetlen ismert megnyilvánulása. Változó nézetek a földönkívüli életről az idők folyamán. A földönkívüli értelmes élet kutatása. Az élet lehetősége a Naprendszerben, és hatása a Föld fejlődésére. A kapcsolatfelvétel nehézségei.
14. A csillagászat rövid története
Nagy egyéniségei: Hipparkhosz, Ptolemaiosz, Kopernikusz, Tycho
Brahe, Kepler, Galilei, Newton, Einstein, Hubble, Hale.
Csillagászati intézetek Magyarországon. A magyar csillagászat
története.
AJÁNLOTT IRODALOM: