|
ADVENTI KÉSZÜLŐDÉS — 1999Idén különös fényt ad az adventnek, hogy karácsonykor nyitjuk meg a Krisztus születésének 2000. évfordulójára emlékező Jubileumi Évet. Érleljük magunkban a kérdést: hogyan fogyjuk ünnepelni a jubileumi évet — s hogyan kezdjük már most az ünneplést? I. Mi az advent? A karácsony előtti, mintegy négy hetes Jézus-váró időszakot nevezzük így (advent=eljövetel). Az advent figyelmeztet, hogy várnunk kell Jézus eljövetelét: új életet kell kezdenünk egyrészt a megújulás vágyával, másrészt a szeretet tetteivel. Adventben az egyház Krisztus három eljövetelét ünnepli, éli át:
II. Hogyan élhetjük az adventet? 1. Egyéni és közösségi életünkben Jézus születésének 2000 évfordulójára készülve egy új módon kell felfedeznünk, hogy Jézus él bennünk; s egyre teljesebben szeretne élni bennünk és köztünk. Hogyan tud növekedni (megszületni) bennünk Jézus? Ha törekszünk figyelni jelenlétére: az ő szemével látni, az ő szavával szólni, az ő Lelkével gondolkozni (örömben és szenvedésben), — Vele egyesülten fordulni embertársaink felé. — Aki így Vele él, az hamar észreveszi, hogy Jézus "növekszik" benne, s megjelenik közöttünk. Különösen figyeljünk arra, hogy megjelenhessen azok között, akik szeretnének vele élni (családtagok, hittanostársak, plébániánk tagjai stb.) Készítsünk tervet, mit fogunk tenni annak érdekében, hogy Jézus megszülethessen (növekedhessen) bennünk és köztünk. Minden hétre csinálhatunk közös tervet (hittancsoportban, családban) Pl.:
Egyéb egyéni vagy közösségi elhatározások lehetnek pl.
2. Családunkban Az adventi felkészülés szép eszköze az adventi koszorú és a gyertyagyújtás a családban. — A gyertyagyújtás megismétlődhet minden adventi héten (lehetőleg szombaton vagy vasárnap) vagy akár minden este (ahogyan sok keresztény családban szokás). a.) Az adventi koszorú négy gyertyája advent négy vasárnapját jelzi. Advent első vasárnapján az első, lila gyertyát gyújtjuk meg rajta, második vasárnapján a második lilát, majd a harmadikon a rózsaszínűt és a negyediken az utolsó lilát. b.) Az adventi koszorú jelentése:
— Előkészület: Legyen ez igazi ünnep. Rakjunk rendet a szobában és az asztalon, ahová a koszorú kerül. Készítsük elő az imakönyveket az énekléshez és a Szentírást. A "liturgia" 1. Ének. Például SZVU 2, 4, 9, 11, stb. (SZVU=énekeskönyvünk énekszámát jelzi). Bevezetőben a gyermekekkel néhány szót beszélgetünk az ének mondanivalójáról. 2. Szentírásolvasás. Választhatunk például a következő szakaszokból: Lk 1,26-38; 1,39-51; 3,1-6; Mt 4,12-17; 5,1-12; Rom 13,11-14; Fil 4,4-7; Iz 2,2-5; 7,14-15; 11,1-5; 35,1-7; 45,5-8; vagy az Ige-liturgia naptár szerint a napi szentírási részből. 3. Beszélgetés. Mi a szentírási szakasz mondanivalója számunkra? — Mit is jelent az advent a mi életünkben? (vö. a fenti gondolatokat) — Hogy sikerül élni a közös vagy az egyéni adventi elhatározásokat (gyermekekkel megbeszélhetjük, hogy haladnak az "erénygyűjtő lapokkal"). 4. Imádság. Lehetséges imádkozni saját szavakkal, az este gondolataihoz kapcsolódva. (Mindenki mondhat egy kérést, egy köszönetet, amelyre közös válaszunk lehet pl. Ámen, vagy Köszönjük Urunk, vagy Kérünk Téged hallgass meg minket. Majd közös Miatyánk vagy Üdvözlégy, vagy ének. Hiába született meg Jézus 2000 éve Betlehemben,
Ha sikerül szeretetben növekednünk az advent folyamán, igazi lesz a karácsonyunk:
A lap WinWord 6 formátumban letölthető!
|